Péče o obuv

Obuv je důležitou součástí našeho oblečení, proto je důležité, aby byla vždy v perfektním stavu. Obuv však neslouží pouze pro parádu. Naše nohy jsou v ní uzavřeny většinu dne, proto bychom péči o ni rozhodně neměli zanedbávat…

Čištění bot je dřina? Nesmysl!

Základem péče je čistota. Mlha, déšť, bláto a voda se solí narušují  povrch obuvi a boty tak ztrácí na odolnosti. Předtím, než použijete pečující přípravek, boty očistěte – semišové suchým kartáčkem, umělé, textilní a kožené navlhčeným hadříkem, případně houbičkou. Umazali jste si boty a nemáte zrovna po ruce hadr, kartáček ani houbičku? Mějte u sebe vlhčené čisticí ubrousky na obuv – zablácené tenisky sice nevyčistí, ale s drobnou špínou si poradí kdykoli a kdekoli.

Dosucha!

Boty jste vydrhla, ale co dál? Při prudkém sušení sice vyschnou během chviličky, ale dojde k jejich nevratnému poničení. Pro boty platí, že nejlepší je nechat je volně vysušit při pokojové teplotě. Boty však častým mytím a sušením mohou ztrácet tvar – to však hravě napravíte tím, že je vycpete novinami anebo použijete speciální napínáky na obuv.

Krémování, leštění

Teprve nyní je ten správný okamžik dát botám péči, kterou si zaslouží. Natřete boty přípravkem s obsahem přírodního oleje anebo vosku, budou se krásně lesknout a navíc ochrání boty před velkým znečištěním, navlhnutím i vysoušením. Přípravky nanášejte pomocí kartáčku na boty, anebo měkkého hadříku.

Nejdůslednější péči si zaslouží boty kožené. Budete-li se o ně správně starat, vydrží mnohonásobně více než obuv z kteréhokoli jiného materiálu. Při nedostatečné péči však mohou popraskat, vyblednout a ztratit tvar. Proto jim dopřávejte péči určenou přímo pro koženou obuv a nezapomeňte je pravidelně impregnovat. Proč? Impregnací vytvoříte na botě neviditelný film, který ji ochrání před vlhkem, špínou, poškrábáním. Je dobré vybírat si prostředky v barvě bot. Pokud máte z barevných krémů na boty strach, volte univerzální čiré.

Vyvoněná obuv

Vaše boty mohou být sebekrásnější , ovšem pokud nelibě voní, nebudete se v nich cítit dobře  Nepříjemnému odéru vycházejícímu z vašich bot se však dá snadno předejít. Stačí, když si pořídíte minimálně dva páry bot, které budete během sezóny pravidelně střídat. Ani tu nejkvalitnější botu byste neměla mít na nohou déle než 12 hodin. Snažte se zamezit případnému pocení nohou a to tak, že budete pravidelně střídat ponožky a používat antiperspiranty určené bud na vystříkání obuvi a nebo přímo na nohy.

Obuv pravidelně ošetřujte vhodnými čistícími a konzervačními přípravky. Jednotlivé typy Vám nabídne proškolený personál prodejny. Nezapomeňte, že pravidelným používáním těchto prostředků docílíte prodloužení životnosti zboží. Proto Vám doporučujeme následující návod k ošetřování obuvi vyrobené z těchto druhů svrškových materiálů.

 

Návod na ošetřování jednotlivých druhů obuvi

Obuv z hladkých usnízbavit nečistot vhodným kartáčkem, měkkým hadříkem, případně vlhkou houbou. Suchou useň ošetřit krémem: Vyvarujete se rozmáčení, poškozuje vzhled  povrchové úpravy a deformuje tvar. Pokud dojede k promáčení obuvi, dbejte na její včasné očištění, pozvolné vysušení a nekrémování krémem určeným pro příslušný druh usně a typ její  povrchové úpravy. Vyvyrujte se častého  používání samoleštících prostředků- vždy dávejte přednost krému.

Vlasové materiályvelury a nubukyznečištění odstranit krepovým kartáčkem nebo speciální gumou, kartáčovat  bez vydírání vlasu. Na ošetření jsou vhodné impregnační přípravky ve spejích. Vlasová useň se nikdy nekrémuje!

Lakové usně- nečistoty odstranit měkkým textilem za sucha nebo mokra. Povrch nutno chránit před chemickými vlivy a rozmáčením. Před mrazem chraňte ošetřením speciálním prostředkem na lakované usně.

Povrstvená useňviz lakové usně

Plastové materialy- snadno se čistí vodou s přídavkem saponátu a po opláchnutí se vytře hadříkem.

Textilní obuv-  čistit kartáčováním, podle druhu textile a povahy znečištění take vytíráním za vlhka, mastné skvrny čističem skvrn na textile. Impregnovat universální impregnací.

 

Další materiály

Syntetické materiály - PVC, PU, pryž - plasty, koženky, poromery - tyto materiály svým vzhledem často připomínají useň, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní - prodyšnost, absorpce, přizpůsobivost. Jednoznačným argumentem pro jejich používání je nízká cena.

Textilní materiály - nejnovějším vrchovým materiálem na bázi textilu je streč, který poskytuje dostatečné pohodlí pro nošení. Tento materiál je prodyšný, snadno se udržuje a dostatečnou trvanlivost a odolnost.

Poromery jsou syntetické usně, které se svým vzhledem i fyzikálními vlastnostmi podobají přírodním usním. Jsou velmi jednoduché na údržbu a péči.

Pryže-  mají obdobné vlastnosti jako plastové materiály, používají se na speciální pracovní ochrannou obuv.

Kombinované materialy- používají se zejména u sportovní obuvi, kde umožňují nekonečné barevné a střihové inovace.

Vodonepropustná membrána -tento speciální materiál zajišťuje vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. GORE-TEX). Používá se zejména pro turistickou a sportovní obuv.